Sadni material
- Kvalitetan i zdrav sadni materijal je ključ uspeha voćarske proizvodnje.
- Pri izboru sadnica voditi računa o uniformnosti, ispravnosti sorte, zdravstvenom stanju, razvijenosti sadnice-naročito korena.
- Postoji mogućnost korišćenja dvogodišnjih i trogodišnjih sadnica za podizanje zasada, što rezultira ranije stupanje u rodnost
Plod lešnika
Sastav lešnika
Lešnici skoro i nemaju ugljene hidrate pa je prema dijetolozima, lešnik odličan za dijete. Sirovi lešnici sadrže 5, 3% vode, a oko 88% masti u lešniku su nezasićene.Veoma je zdrava namirnica kada se umereno koristi u ishrani jer utiče na smanjenje triglicerida, LDL holesterola, smanjuje zapaljenske procese, a podstiče i bolji rad kardiovaskularnog trakta i nervnog sistema. Pored toga sadrži lipotropne materije: metionin, holin i lecitin. Lešnici su bogati mineralima, magnezijumom, bakrom, kalijumom, takođe i vlaknima.
Masti koje se unose putem lešnika su postojanije, jer teško mogu da užegnu. Najveći udeo u 100 grama lešnika otpada na masnoće, približno 61 gram. Ovde posebno dolaze do izražaja zdrave mononezasićene i polinezasićene masne kiseline i to najviše Omega-3 i Omega-9 masne kiseline s udelima 7,9 grama na 100 grama. koje su prijatnog ukusa i lako ih organizam usvaja.
Lešnik je jako dobar izvor dijetalnih vlakana, pa tako 100 grama lešnika sadrži 10 grama vlakana, što je 39% dnevno preporučene količine.
Proteini su takođe sastavni deo ove namirnice. Nalazimo ih u količini od 15 grama na 100 grama lešnika, što je oko 30% dnevne preporučene količine za prosečnu osobu.
Lešnici su jako dobar izvor minerala – mangana, bakra, magnezijuma, fosfora, gvožđa i joda.
Bogati su vitaminima E, B i folnom kiselinom
Lekovita svojstva lešnika
Osim značajnih količina nezasićenih masnih kiselina, te minerala i vitamina, lešnici su bogati i fitosterolima. Fitosteroli su biološki aktivni steroidni alkoholi biljnog porekla. Cenjeni su zbog svoje sposobnosti sprečavanja kardiovaskularnih bolesti i tumora.
Oleinska masna kiselina je još jedan izvrstan lekoviti nutrijent koji sadrže lešnici. Oleinska kiselina deluje na smanjenje krvnog pritiska, kao i na prevenciju srčanog i moždanog udara. Još jedno znamenito svojstvo ove masne kiseline je njeno delovanje na moždanu aktivnost i pamćenje. Istraživanja su pokazala da redovan unos oleinske masne kiseline može znatno da poboljša pamćenje.
Omega-3 i omega-9 masne kiseline su poznate masne kiseline imaju brojne dobrobiti za zdravlje, zbog čega mnogi stručnjaci preporučuju njihovu redovnu konzumaciju.
Zahvaljujući visokoj količini vitamina E, lešnici su jako dobri antioksidansi koji pomažu u borbi protiv slobodnih radikala, usporavaju znakove starenja i ojačavaju imunitet.
Zanimljivo je da je lešnik jedinstven po tome što sadrži znatnu količinu folne kiseline vrlo značajne za razvoj ploda u trudnoći.
Tonda Gentile Romana
- Potiče iz Italije.
- Sazreva srednje kasno-krajem VIII ili početkom IX.
- Žbun je srednje bujan. Cveta srednje kasno i približno homogamno.
- Otporna je prema leskinoj grinji.
- Vrlo je rodna sorta.
- Plod je srednje krupan do krupan(2,5-3g), okruglastog oblika.
- Zreli plodovi lako ispadaju iz kupole. Ima visok randman(oko45%). Jezgra su srednje krupna, kvalitetna.
Tonda di Giffoni
- Sazreva srednje kasno (kraj avgusta-početak septembra)
- Cveta protoandrično-prvo se otvaraju muški cvetovi rese.
- Dobre rodnosti u toplojim krajevima
- Plod je srednje krupnan, okrugao (oko 2,4 g).
- Broj plodova u grupi je u proseku 2,8
- Ima radman jezgra oko 46%
Tonda Gentile delle Langhe
- Sazreva rano (polovina avgusta).
- Formira dosta izdanaka
- Osrednje rodnosti
- Plod je sitan (oko 2,3 g).
- Broj plodova u grupi je u proseku 2,9
- Radman jezgra je oko 47%.
Mortarela
- Srednje bujnosti.
- Dobre rodnosti.
- Cveta srednje rano i ima izraženu homogamiju.Rano sazreva.
- Otporna je na niske temperature, pa se preporučujeza uzgoj u područjima sa niskom temperaturom.
- Srednje krupan plod 2,2g.
- Radman oko 45%.
Uspešna proizvodnja leske zavisi od pravilnog izbora sorti, mnogo više nego kod drugih voćnih vrsta, jer su uglavnom stranooplodne, a manji broj je samooplodan.